Jak zadbać o ptaki zimą?

Wspólnie zadbajmy o ptaki zimujące w Polsce!

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do stosunkowo łagodnych i bezśnieżnych zim. W zapomnienie odeszła zima stulecia z przełomu 1978 i 1979 roku, kiedy temperatury sięgały kilkudziesięciu stopni poniżej zera.

Z takiej aury skrzętnie korzystają zimujące u nas ptaki, które znajdują pożywienie w korze drzew. Sytuacja ulega zmianie, gdy temperatura wyraźnie spadnie, a co gorsza, pojawi się pierwszy śnieg. Ptaki mają wówczas problem ze zdobyciem pokarmu i musza liczyć na dobro człowieka.

źródło: gov.pl
Domek dla ptaków

Realnym ratunkiem dla wielu gatunków ptaków zimujących w Polsce są karmniki. To właśnie w nich znajdują schronienie oraz pożywienie. Kupując karmnik należy pamiętać, by był zadaszony. Wówczas jedzenie nie zostanie przemoczone i nie zostanie wywiane przez wiatr. Musi być też odpowiedniej wielkości, by ptaki mogły spokojnie do niego wejść. Należy go zamontować na odpowiedniej wysokości, aby wszelkie drapieżniki nie miały szans zagrozić ptactwu.

W markecie PSB Mrówka Żychlin możecie nabyć zróżnicowane karmniki: drewniane, zasypowe ze ściankami plexi czy metalowe.

Przykłady karmników dostępnych w PSB Mrówka Żychlin
Ptaki zimujące w Polsce

Według oficjalnych danych liczba gatunków ptaków stwierdzonych w Polsce wynosi 467. Spora część jednak odlatuje późnym latem oraz jesienią do cieplejszych krajów, przede wszystkim do Afryki. W Polsce możemy spotkać takie gatunki ptaków jak: sikorki, wróble, kosy, rudziki czy szczygły. Te ptaki też mogłyby polecieć kilkaset kilometrów na południe lub zachód, ale są przyzwyczajone do swojego dotychczasowego legowiska. Nie mają również wielu konkurentów do pokarmu. 

Sikorka modra, źródło: wikipedia.pl
Sikorka modra, źródło: wikipedia.pl
Jaki pokarm wybrać dla ptaków na zimę?

Naturalnie ptaki żywią się jajami owadów ukrytymi w korach drzew, a także nasionami. Gdy spadnie śnieg lub temperatura znacznie się obniży, ciężko ptactwu dostać się do ich pokarmu, toteż z pomocą musi przyjść człowiek

Szczygieł, źródło: wikipedia.pl
Szczygieł, źródło: wikipedia.pl

Jeśli chcemy zadbać o ptaki zimą, zdecydujmy się na karmę jak najbardziej zbliżoną do ich ulubionej. Najlepszym pomysłem są tłuste nasiona – słonecznik, słonina, orzechy, płatki owsiane, pszenica, owies i inne. 

Market PSB Mrówka Żychlin ma w swojej ofercie produkty idealnie spełniające wymagania ptactwa w tym trudnym czasie. Szczególnie ciekawym produktem są kule zimowe dla ptaków, które w swoim składzie zawierają mieszankę nasion roślin oleistych, zbóż, orzechów i tłuszczu, a praktyczny kształt kuli w siatce pozwala na zawieszenie jej w dowolnym miejscu.

Możecie nabyć zimowy pokarm dla ptaków ONLINE na stronie mrowka.com.pl (pamiętajcie, aby w wyborze sklepu w górnym panelu zaznaczyć PSB MRÓWKA ŻYCHLIN!). 

Aby zapoznać się z asortymentem, zachęcamy do kliknięcia w poniższe linki:

 

Jak nie karmić ptaków zimą?

Wiemy już, że najlepszym sposobem na karmienie ptaków są kule zimowe czy nasiona. Jak natomiast nie karmić ptaków zimą?

Ludzie starają się dokarmiać ptaki chlebem z myślą, że czynią dobrze. Jest to jednak podstawowy błąd. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – orzeszkami solonymi, słonym pieczywem, solonym słonecznikiem i innymi podobnymi produktami, ponieważ zimą utrudniony jest dostęp do wody pitnej. Nie wolno dawać ptakom chleba spleśniałego, namoczonego, a także ugotowanego pęczaku czy kaszy. Warto o tym pamiętać, rozszerzać tę wiedzę i karmić ptaki we właściwy sposób!

Rudzik, źródło: wikipedia.pl
Rudzik, źródło: wikipedia.pl